UCZNIOWIE SZKOŁY FILIALNEJ W LIPKACH W ŚREDNIOWIECZNYM GRODZIE RYCERSKIM W BYCZYNIE

31 maja, w przeddzień święta wszystkich dzieci, uczniowie Szkoły Filialnej w Lipkach wraz z wychowawcami pojechali do Średniowiecznego Grodu Rycerskiego w Byczynie.

Warownia jest obiektem zbudowanym z drewna modrzewiowego na powierzchni 1970m2. Mieszczą się w niej: staropolska karczma z dwoma salami rycerskimi dla stu osób, „Gościniec śpiącego rycerza” z 50 miejscami noclegowymi, sala myśliwska, sala narzędzi tortur średniowiecznych, zbrojownia, sklepik z pamiątkami, domek na wodzie na pikniki na świeżym powietrzu, podgrodzie z zagrodami dla zwierząt i torem łuczniczym, dziedziniec z baliami szwedzkimi pod gołym niebem. Gród oferuje bogatą ofertę zajęć „żywej historii”, m.in.: warsztaty łucznictwa tradycyjnego , ręczne czerpanie papieru, warsztaty pisania gęsim piórem, archeologia eksperymentalna, zwiedzanie sali tortur, jazda na nartach średniowiecznych, średniowieczne tkactwo, warsztaty rzutu toporem, włócznią i nożem, zagroda ze zwierzętami, kręgle średniowieczne i wiele innych.

Po przyjeździe na miejsce instruktorzy podzielili uczestników na trzy grupy wiekowe. Zespoły brały udział w różnorodnych zajęciach. Uczniowie wysłuchali opowieści o dawnym uzbrojeniu, uczyli się strzelać z łuku, pisać gęsim piórem, wybijać monety, rzucać sztyletem. Poznali także obyczaje panujące w średniowiecznym grodzie rycerskim i zwiedzili zagrodę dla zwierząt.

W przerwie wszyscy udali się na przygotowany przez organizatorów posiłek. Kiełbasa z ogniska i pieczony chlebek smakowały wybornie. Po krótkim odpoczynku i wizycie w sklepiku z pamiątkami wszyscy zadowoleni i pełni wrażeń wyruszyli w drogę powrotną do domu. Monika Klin – Sopala