Cud Świętej Nocy

11Jasełka 2013Cud  Świętej Nocy

W klimacie świąt Bożego Narodzenia i blasku choinkowych świec 15 grudnia 2013 r. w świetlicy wiejskiej w Łukowicach Brzeskich mieszkańcy wsi spotkali się przy wigilijnym stole, żeby podzielić się opłatkiem i obejrzeć jasełkowe przedstawienie w wykonaniu uczniów miejscowej szkoły.  

Zorganizowane z wielkim rozmachem widowisko przyciągnęło tłum mieszkańców, którzy wypełnili szczelnie salę świetlicy. Przygotowanie jasełek wymagało niemałych zdolności organizacyjnych, ponieważ występowały w nim wszystkie chętne dzieci z przedszkola i szkoły, począwszy od czteroletnich pastuszków, aż po uczniów klasy szóstej, którzy wcielili się m.in.  w główne role – Józefa i Marii.

Widzowie z zapartym tchem śledzili odgrywane na scenie wydarzenia  z pewnej grudniowej nocy …

Historia przejmująco ukazała bezradność świętej rodziny, bezskutecznie poszukującej wytchnienia  w zimną i ciemną noc.

Najmłodsi widzowie bezpieczni na kolanach opiekunów z otwartymi oczami   z ciekawością spoglądali na czeredę rozwrzeszczanych diabełków, kuszących wszystkich do złego. Dzielnie przeciwstawiał się im chór nieskazitelnie białych aniołków wyśpiewujących kolędy słodkimi głosikami.

Dramatyzm na scenie spowodowało pojawienie się  postaci Śmierci, która wymierzyła sprawiedliwą karę potężnemu Herodowi. Okrutny król nie chciał poddać się wyrokowi bez walki, więc przed publicznością rozegrała się przerażająca scena zmagań tych dwóch charakterystycznych postaci.

Szczególnie wzruszającymi momentami były solowe wykonania kolęd i pastorałek, w które młodzi wokaliści wkładali całe swoje małe serca.

Trud organizacji przedstawienia jasełkowego wzięły na siebie nauczycielki Szkoły Filialnej w Łukowicach Brzeskich – Irena Jelonek,  Agata Kuziemska i Agnieszka Kaśków. Natomiast kolacja wigilijna  z tradycyjnym barszczem z uszkami przygotowana została przez Radę Sołecką. Rodzice uczniów wspomogli organizatorów przy przygotowaniu imponujących dekoracji.

Koniec przedstawienia nie był jeszcze kresem spotkania.

Uczniowie szkoły zaprezentowali instrumentalne wersje kolęd, które ćwiczyli  podczas lekcji muzyki pod okiem nauczycielki Bernadetty Buczkowskiej.

Część artystyczną  rozpoczął Janusz Durlik. Płynącym z serca  życzeniom towarzyszył wzruszający śpiew uczniów szkoły, którzy przez cały wieczór śpiewali na scenie indywidualnie wybrane przez siebie kolędy i pastorałki.

Tego wieczoru nie zabrakło gości, którzy przybyli tłumnie całymi rodzinami. W spotkaniu uczestniczyli też nauczyciele, a wśród nich dyrektor Gminnego Zespołu Szkół w Skarbimierzu Osiedle, Zbigniew Olszewski oraz kierownik szkoły filialnej, Urszula Szczepocka.

Wspólne kolędowanie sprawiło, że pomimo codziennych problemów, wszystkim zrobiło się ciepło w sercach. Dzięki takim spotkaniom stajemy się lepsi i otwieramy się na innych.

Agnieszka Rudzka – Pękala

[Gallery not found]