Powstańcy Warszawscy – Bohaterowie młodego pokolenia

 „Powstańcy  Warszawscy – Bohaterowie młodego pokolenia”- pod taką nazwą  rozpoczął się 17 października 2018r. konkurs uczniów szkół podstawowych pod patronatem  Stowarzyszenia Odra – Niemen oraz IPN Oddział w Warszawie.

Dwuetapowy konkurs  17.10  i 24.10.2018 r. przeszli uczniowie szkół  podstawowych  GZS w Skarbimierzu-Osiedle. W szranki do walki o tytuł zwycięzcy stanęli uczniowie, którzy dopiero zaczynają edukację historyczną oraz Ci co już kończą etap podstawowy. Wiedzę uczniowie wynieśli nie tylko z lekcji historii w  szkole.  Swoiste lekcje mieli też w swoich domach, słuchając opowieści pradziadków i babć, oglądając filmy historyczne, przeglądając albumy swoich przodków, czytając wiersze i listy z czasów okupacji, oglądając pamiątki, przedmioty z minionej epoki – epoki  wojny.

W  konkursie po wstępnych eliminacjach udział wzięło 10 osób. Na podium stanęli zajmując: I miejsce Maja Nowak (klasa 5a), II miejsce Maja Obodzińska (klasa 8a), a  III miejsce Bartłomiej  Rabiej (klasa 8b).

Ponieważ konkurs przeprowadzono w wielu szkołach w Polsce, dlatego zwycięzcy z etapów szkolnych pojadą do Warszawy i tam przystąpią do kolejnych zmagań. Główną nagrodę ufundowało Ministerstwo Obrony Narodowej, a jest nią 4 dniowy pobyt w Warszawie, wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego, zwiedzanie Powązek i warsztaty filmowo – muzyczne z Pawłem Przewoźnym. Końcowym efektem warsztatów będzie utwór hip – hopowy,  napisany i wykonany przez Beneficjentów konkursu. Teledysk do niego również zostanie nakręcony przez uczestników konkursu.

Organizatorka konkursu Małgorzata Baranowska  gratuluje i życzy dalszych sukcesów.

MB