Światowy Dzień Czekolady

“Światowy Dzień Czekolady” – wspaniały dzień dla wszystkich łasuchów i ulubieńców wszelkich czekoladowych przyjemności. A tych nam nie brakowało!
Zajęcia zostały tak zorganizowane, aby były kopalnią wiedzy na temat procesu powstawania czekolady – w kolejnych jej etapach, oraz by dostarczyły niezapomnianych wrażeń i przeżyć podczas samodzielnego działania dzieci. W tym celu odbyliśmy wirtualną wycieczkę do Fabryki Czekolady znanej na całym świecie firmy Wedel, z możliwością dokładnego przyjrzenia się pracy maszyn i urządzeń podczas produkcji czekolady, a także pracy ludzi w ten proces zaangażowanych. Dzieci dowiedziały się, jak powstaje czekolada, z czego się ją robi oraz co można tworzyć z masy (miazgi) czekoladowej. Ponadto przedszkolaki świetnie bawiły się przy piosence pt. ”Czekolada”.
Następnie brały udział w eksperymencie – łamały tabliczki czekolady na małe kawałki – w celu łatwiejszego przygotowania jej do rozpuszczenia na płynną masę. Z kolei ta płynna forma posłużyła wszystkim do degustacji.
Wrażenia smakowe i czekoladowy zapach unoszący się w całym przedszkolu zostały dodatkowo wzmocnione wrażeniami dotykowymi i estetycznymi podczas wykonywania pracy plastycznej – ”Czekoladowy zajączek”, polegającej na pomalowaniu postaci papierowego zajączka czekoladą.
Na koniec praca dzieci – jakkolwiek przyjemna i apetyczna – została jeszcze nagrodzona figurką ”zajączka z czekolady”.
Na pewno będzie to pamiętny dzień!
Małgorzata Chromik