Wycieczka do wrocławskiego Teatru Lalek

Witamy, wszystkich w  Nowym Roku , to znów my Włóczykije z klasy I „A” i  I „B”.
Tym razem w czwartek  20.01. 2022 r. wraz z naszymi wychowawcami: Jolantą Letkiewicz , Iwoną Skrobich oraz nauczycielami wspomagającymi p. Alicją Mielnik i p. Marzeną Piotrowską pojechaliśmy do Wrocławia do Teatru Lalek , na spektakl pt. „ Co krokodyl jada na obiad?”
To  był spektakl w reżyserii Jarosława Kiliana, z muzyką Joszko Brody. Zobaczyliśmy na scenie manewrujące wielkie, drewniane rzeźby zwierząt umieszczone na ruchomych platformach. Wyposażono je w mechanizmy stwarzające pewne możliwości animacji czyli ruchu. Mieliśmy wcześniej lekcje poświęcone tematyce teatru i w teatrze „na żywo” mogliśmy zobaczyć elementy , o których rozmawialiśmy w szkole. Fajnie jest zobaczyć prawdziwą scenę , pracę aktorów, widownię , reflektory, „reżyserkę”, kurtynę , itp. A ta baśniowa wariacja na temat Księgi Genesis, czyli opowieści  o początku wszystkiego bardzo nam się podobała. Oprócz drewnianych rzeźb widzieliśmy cały zestaw  technik lalkarskich, które pomagają wyczarować na scenie obraz natury jakim jest dżungla. Na scenie pojawiają się  egzotyczne zwierzęta, górą fruwają ptaki, płachty tkaniny , poruszane przez aktorów, imitują wzburzone fale rzeki Limpopo i płomienie pierwszego ognia przed jaskinią pradawnych ludzi. Najbardziej podobała nam się kobieta z epoki jaskiniowej i jej okrzyki oraz piosenka. Jej  postać okazała się istotą nad wyraz muzykalną, zaklinającą dzikie siły natury melodyjnym śpiewem o egzotycznym brzmieniu. Bohaterem pierwszej części spektaklu jest ciekawski słonik zamęczający pytaniami wszystkie napotkane zwierzęta. Droga do wiedzy okazuje się jednak wyboista, bo zamiast wyjaśnień, dlaczego żyrafa ma cętki, a struś nie lata, od wszystkich otrzymywał  „klapsy”. A najgorzej miała się sprawa z dręczącą słonika tajemnicą, co krokodyl jada na obiad, bo zanim rzecz się wyjaśniła, to dociekliwy słonik o mało nie został połknięty przez krokodyla. Morał z tej opowieści jest raczej przykry: świat nie jest tak przyjazny, jakim się wydaje, a błędy drogo kosztują. Tak wytłumaczyły nam panie wychowawczynie  przesłanie autora spektaklu, kiedy omawialiśmy go w szkole.
W tym teatrze byliśmy pierwszy raz, lecz na pewno nie ostatni , zapewne tam wrócimy by obejrzeć jeszcze inne, ciekawe spektakle, polecamy wszystkim.
Z pozdrowieniami
 uczniowie z klasy I „a” i  I „b” wraz z wychowawcami
I.S