IX Halowe Igrzyska Szkolne 2014 – relacja

Tradycyjnie w lutym,  w Gminnym Zespole  Szkół w Skarbimierzu Os. rozegrano IX Halowe Igrzyska Szkolne.  W tym roku, odbywająca się równolegle Olimpiada w Soczi oraz niezbyt zimowa  aura pogodowa, spowodowały, że organizatorzy postanowili przygotować wyjątkowe rozgrywki sportowe.  Każda z  rozgrywanych zabaw „ naśladowała”  bowiem zimowe, olimpijskie konkurencje.  Program zawodów przewidywał  slalom gigant, saneczkarstwo, biathlon oraz biegi narciarskie, w sumie  8 dni sportowych emocji dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjalnej.

Pierwszy tydzień Igrzysk, zaplanowany został na rozgrywki w szkole podstawowej. Olimpiadę rozpoczęto od konkursu wiedzy o sporcie. W poniedziałek, 3 lutego przeprowadzono test. W konkursie udział wzięli wszyscy uczniowie „klas starszych”  Największą wiedzę na temat zimowych sportów olimpijskich zaprezentował Michał Witka zdobywając 25 punktów (na 30 możliwych) drugi rezultat uzyskał  Maksymilian Bożek – po 24 punktów, trzecie miejsce zajął  Michał Czajkowski- 23 punkty. Po teście wiedzy odbyły się zawody sprawnościowe. We wtorek (4.02) na parkiet sali sportowej stawiły się czwarte klasy. Podczas pierwszej godziny igrzysk rozegrano „zimowe” konkurencje w formie zabaw. Był slalom gigant w pudełkach po butach, curling piłkami lekarskimi, saneczkarstwo na deskorolce itp. Po każdej zabawie uczestnicy mieli za zadanie odgadnąć „ udawaną” dyscyplinę olimpijską. W drugiej godzinie zawodów rozegrano mecze w unihokej. W potyczce klas czwartych zwyciężyła IVa. Kolejne dni igrzysk przebiegały z identycznym scenariuszem. W czwartkowych rozgrywkach wygrała Vb, natomiast w piątek (7/02) podczas rywalizacji klas szóstych najlepszą okazała się VIa. Na wysokości zadania stanęli również kibice, którzy przygotowali mnóstwo dopingujących banerów i okrzyków.

Podczas drugiego tygodnia Halowych Igrzysk  rywalizowały miedzy sobą klasy gimnazjalne.  Zawody przebiegały według podobnego harmonogramu, bez rozgrywek w unihokej. Najlepsze okazały się klasy Ia, IIb oraz IIIb. Rywalizacja  przebiegała  w wesołej i przyjaznej atmosferze. Kolejne jubileuszowe, dziesiąte Halowe Igrzyska Szkolne już za rok.

Alina Mirowska