„Najlepsze prezenty ukryte są w sercach”

                           „Najlepsze prezenty ukryte są w sercach”
            Taki tytuł nosiło świąteczne przedstawienie, w którym wystąpili uczniowie naszej szkoły z klas od II do VIII. W piątek 20 grudnia 2019 roku w sali gimnastycznej zgromadzili się zaproszeni goście, wśród których znaleźli się przedstawiciele  władz gminy, rady rodziców, dyrekcja, nauczyciele i cała społeczność naszej szkoły. Po raz pierwszy zostali zaproszeni na naszą uroczystość seniorzy z Klubu Seniora działającego w Skarbimierzu – Osiedle, nie zawiedli też Rodzice, którzy przybyli podziwiać na scenie swoje pociechy.  Jak co roku grudzień upływa w naszej szkole w świątecznym klimacie. Boże Narodzenie to czas magiczny, przepełniony rodzinnym ciepłem, radością i miłością. Dla Polaków wielowiekowa tradycja  oraz pielęgnowanie obrzędów jest bardzo istotne, to nierozerwalna część naszej kultury, z którą silnie związani jesteśmy od najmłodszych lat. Jasełkowe spotkania w naszej szkole to właśnie kultywowanie owej tradycji.
 Jest to magiczny czas  i  magiczne było też przedstawienie. Miało ono współczesny charakter, gdzie motywem przewodnim było zejście na Ziemię Maryi i Józefa, którzy chcieli sprawdzić, jak współcześnie obchodzi się Boże Narodzenie. Zobaczyli oni zabieganych przechodniów, śpieszących się gdzieś ludzi, nie zawsze zwracających uwagę na drugiego człowiek. „Ludzie z betonowego chodnika, wszyscy samotni …Mijamy się pospiesznie, potem zapominamy.
Ułamki sekundy- tysiące twarzy- miliony smutków i samotności…
Jestem jednym z przechodniów …”
 Na drugim planie trwało przygotowywanie stołu wigilijnego przez ojca, który czekał z utęsknieniem na swoje trzy córki  i wnuczkę. Te przygotowywania co chwilę przerywał dzwonek telefonu, dzwoniły córki do taty i  wnuczka do dziadka. Miały one tysiące powodów i spaw do załatwienia, a co za tym idzie, niestety, odmawiały przyjścia na wigilię. Osamotniony ojciec i dziadek uciekł się do fortelu …i napisał list do córek o swoim złym stanie zdrowia. Jakże prawdziwe… Na co dzień jesteśmy zabiegani, mamy wiele spraw do załatwienia, ciągle gdzieś się spieszymy i jedynie udaje nam się „wyrwać” krótkie chwile, kiedy to w pełni możemy oddać nasz czas najbliższym. Często życzymy sobie „spokojnych, rodzinnych świąt”, bo z założenia mają one być właśnie takie – z odpoczynkiem od codziennego zgiełku, zatrzymaniem w pędzie życia i poświęceniem się rodzinie oraz innym spojrzeniem na drugiego, często samotnego człowieka.
Ta przewodnia myśl tegorocznych współczesnych  jasełek bożonarodzeniowych powinna nam wszystkim towarzyszyć przez całe życie. Momentem kończącym nasze spotkanie był krótki koncert  współczesnych kolęd, gdzie Szalone Anioły z kl.II”B” zaśpiewały i zatańczyły rock and rolla dla Nowonarodzonego.
Piękna scenografia wprowadziła zgromadzoną publiczność w świąteczny nastrój. Ogromne zaangażowanie uczniów – aktorów i wokalistów opłaciło się, gdyż przedstawienie wywarło duże wrażenie i spowodowało poruszenie wśród publiczności.
   Na zakończenie zgromadzeni goście wysłuchali świątecznych życzeń pani dyrektor Grażyny Burskiej i ks. Janusza Durlika. Każdy z zaproszonych gości otrzymał kartkę z życzeniami od Samorządu Uczniowskiego oraz wszyscy zostali poczęstowani  piernikami ufundowanymi przez radę rodziców naszej szkoły.
W świątecznych nastrojach pożegnaliśmy gości, a uczniowie rozeszli się do klas, w których odbyły się spotkania wigilijne.
I.R, I.S