Odlotowa lekcja

Dnia 10 maja do naszej szkoły zawitali niesamowici goście- ptaki drapieżne wraz ze swoimi opiekunami. Podczas dwóch spotkań- żywych lekcji przyrody , uczniowie klas 1 – 6 mieli okazję „oko w oko” spotkać się z przedstawicielami rodzimych gatunków polskich ptaków drapieżnych. Pokaz został przygotowany przez stowarzyszenie Ptaszyniec, które  zajmuje się ochroną ptaków i organizacją pokazów sokolniczych.

Naszymi gośćmi byli: puchacz – Koko o pięknych, pomarańczowych oczach zdobiących głowę obracającą się o 270 stopni; Luk – raróg należący do grupy sokołów. Osobniki tego gatunku “pracują” na lotniskach przy odstraszaniu innych ptaków. Kolejnymi gośćmi byli jastrząb Harry, puszczyk brunatny – Azjan, płomykówki – Simoon i Wojtek, puszczyk zwyczajny – Dodo i niezapomniany Rudek – pustułka europejska.

Nasi latający goście zapewnili uczniom i ich opiekunom wielu wrażeń. Wstrzymywany oddech podczas ptasich lotów nad głowami uczestników sprawiał, że usłyszeć można było sokole skrzydła. Organizatorzy włączyli uczniów i nauczycieli do czynnej pracy. Mieliśmy okazję stworzyć tunele dla ptaków, trzymać je na swoich rękach w specjalnych rękawicach. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek dotyczących budowy i życia naszych ptaków. Odbył się konkurs z pytaniami, za który zwycięzcy otrzymali pamiątkowe zdjęcia naszych bohaterów. Punktem kulminacyjnym było „polowanie na wabika” pustułki Rudka, która wyjątkowo polubiła naszą szkołę.

Na koniec zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia z wyjątkowo cierpliwą płomykówką – Wojtkiem.

Ten dzień na długo pozostanie w naszej pamięci.