Powstańcy Warszawscy- Bohaterowie młodego pokolenia

Pod takim hasłem odbył się w wybranych szkołach ogólnopolski konkurs historyczny, w którym wzięli udział uczniowie z Gminnego Zespołu Szkół w Skarbimierzu-Osiedle. Po dwuetapowych zmaganiach z pytaniami zawartymi w arkuszu, zwycięzcą została uczennica klasy V A- Maja Nowak, która wraz z opiekunem Marzeną Łyczak udała się na finał konkursu do naszej stolicy – Warszawy w dniach 15-18.11.2018 r.

Laureaci projektu konkursowego w nagrodę zwiedzali Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Cmentarz Powązkowski, gdzie złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobach powstańców, jak również uczestniczyli w dwudniowych warsztatach artystyczno-filmowych i muzycznych prowadzonych przez Pawła Przewoźnego -,,Undera” – twórcę filmowego, reżysera i rapera. Podczas warsztatów uczniowie mieli na zadanie ułożyć piosenkę o powstaniu warszawskim lub o jego bohaterach oraz wybrać do niej odpowiednią muzykę. Końcowym efektem projektu konkursowego stał się utwór hip-hopowy pt.: ,,Nie poległa niepodległa” napisany i wykonany przez laureatów. Teledysk do niego również nakręcony został z udziałem młodych uczestników konkursu.

Głównym celem konkursu była edukacja młodego pokolenia Polaków na temat ważnych wydarzeń z najnowszej historii Polski – przede wszystkim udziału młodych ludzi-bohaterów w walce z okupantem w czasie powstania warszawskiego. Kolejnym ważnym celem konkursu było zwiększenie zainteresowania tematyką historyczną, utrwalenie i budowanie wartości patriotycznych, umacnianie poczucia dumy i wspólnoty narodowej.

Udział uczniów w konkursie stał się jednocześnie jednym z priorytetów Ministra Edukacji Narodowej realizowany w naszej szkole w roku szkolnym 2018/2019 – ,,Wychowanie do wartości oraz  kształtowanie patriotycznych postaw uczniów”.

Organizatorem konkursu było Stowarzyszenie Odra- Niemen oraz Ministerstwo Obrony Narodowej.

Marzena Łyczak