Roboty w  III „b”

Pewnie większość z nas miała okazję usłyszeć o humanoidalnym robocie Sophie, która w 2017 r. otrzymała obywatelstwo Arabii Saudyjskiej. Jest to pierwszy taki przypadek na świecie. Kontrowersje związane z Sophie skierowały uwagę na pewien nowy etap w dziedzinie rozwoju sztucznej inteligencji i robotyki. Jeszcze do niedawna roboty kojarzone były z filmami science fiction lub liniami produkcyjnymi, gdzie wykonywały niektóre czynności ze sprawnością większą od człowieka.
Uczniowie z klasy III „b” w Gminnym Zespole Szkół w Skarbimierzu – Osiedle po cyklu zajęć dotyczących robotyki, robotów humanoidalnych, kodowania i programowania postanowili sprawdzić się w konstruowaniu … robotów.
Materiał, jakim mogli się posłużyć był dowolny, wystarczyło tylko uruchomić wyobraźnię.  W ruch poszły kartony, pudła, rolki, folia aluminiowa, kIej i taśmy, oraz wiele innych, przeróżnych materiałów.
I w ten właśnie sposób, z niewielką pomocą rodziców, powstało wiele wspaniałych robotów, które trafiły na szkolną wystawę. Wśród nich pojawiły się roboty o nazwach Wito, Fafik, Gizmo, Fenix, Irion, Lilianka, Metalik, Entei i wiele innych.
Być może wśród tych młodych konstruktorów drzemie potencjał przyszłych wynalazców kolejnych robotów humanoidalnych … kto wie?
 Iwona Skrobich
Marzena Piotrowska