ŚWIETLICA SZKOLNA GZS W SKARBIMIERZU-OSIEDLE PROPONUJE:)

Witamy!!!
Skoro już znacie najważniejsze polskie zwyczaje bożonarodzeniowe to warto poznać co słychać w innych krajach.
Jak obchodzi się te magiczne święta za granicą? Czy tak bardzo różnią się od naszych? A może znajdziecie podobieństwa? Zapraszamy do obejrzenia filmu i na małą refleksję.
https://www.youtube.com/watch?fbclid=IwAR2nTXY-pAmKfhPuwJBU2W5ABnWuCdUVaPP1E-eu4RHMgwSkNwcdS4SSmvk&v=9yAy3nDFmhc&feature=youtu.be
Zapraszamy Was do rozwiązania bożonarodzeniowej krzyżówki.
https://wordwall.net/pl/resource/719400/polski/bo%c5%bce-narodzenie
 
KIM JEST RUDOLF?
Drogie dzieci, jak wiecie Mikołaj ma dużo prezentów, a tylko jedną noc do ich rozwiezienia. Kto mu w tym pomaga? Oczywiście niezastąpione latające renifery. Wśród tej przyjaznej gromadki wyróżnia się jeden. To Rudolf – renifer z czerwonym nosem. Magiczny nos oświetla Mikołajowi drogę w ciemną, a czasem mglistą i śnieżną, wigilijną noc. Rudolf jest stałym członkiem zaprzęgu i cieszy się wielkim szacunkiem innych reniferów. Z uwagi na świecący nos zawsze zajmuje miejsce na samym przodzie zaprzęgu
https://www.youtube.com/watch?v=qx5WvWjnWVM&t=332s&fbclid=IwAR2gQUwi6ACPPK8cXc3Ci4UObrjOHu2u3HdNwEBJzzrkGvvimZllPLNzF50
A oto skoczna piosenka o reniferach Mikołaja. Zapraszamy do wysłuchania!!!
https://www.youtube.com/watch?v=w2A4qG3B-Rc&fbclid=IwAR2KZs-901WG_atlhxDM5-AZ5MSiXLlqSwohKYTLjnykuivMmvva-dzzRcs
ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE I BOŻONARODZENIOWE: TRADYCYJNE I PIĘKNE
Najlepsze życzenia świąteczne są piękne wtedy, kiedy są tradycyjne i składane od serca. Dlatego oryginalne życzenia na Boże Narodzenie składamy osobiście bliskim zarówno przed świętami, jak i w trakcie. Najczęściej na święta życzymy zdrowia w nowym roku oraz sukcesów w życiu osobistym i zawodowym. Życzenia świąteczne mogą być tradycyjne,  religijne, ale też krótkie, zabawne w formie SMS,. To zależy od tego, komu je składamy. Zobaczcie nasz zestaw życzeń świątecznych na Boże Narodzenie. Przesyłamy Wam propozycje życzeń od Was dla Waszych najbliższych.
Pokój na ziemi ludziom, a w niebie cisza gwiazd, grają anieli, świat się chlebem dzieli. Świat ma dziś świąteczny blask… Pięknych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia!
Nadchodzące Święta Bożego Narodzenia niosą ze sobą wiele radości oraz refleksji dotyczących minionego okresu i planów na nadchodzący Nowy 2018 Rok. W tych wyjątkowych dniach chcemy Państwu życzyć wiele zadowolenia i sukcesów z podjętych wyzwań.
Kuligiem chciałam do Ciebie jechać, lecz kare konie nie chciały czekać. Porwały sanie, mkną pod gwiazdami a ja zostałam sama z życzeniami. Ale gdy tylko okno otworzysz, w świeżym płateczku życzenia złożę, w gwiazdce co spada tutaj z obłoków będę Ci życzyć Do Siego Roku!
Nadchodzące Święta Bożego Narodzenia niosą ze sobą wiele radości oraz refleksji dotyczących minionego okresu i planów na nadchodzący Nowy Rok.
W tym objawiła się miłość Boga ku nam, że zesłał Syna swego Jednorodzonego na świat, abyśmy życie mieli dzięki Niemu.
Białe wąsy, biała broda Tylko śniegu nie ma – szkoda Iskry sypią się z pod sań Po asfalcie pędzi drań Spieszył się bo pusto w worku, Ale teraz stoi w korku
Kochani a oto życzenia od Nas dla Was 🙂
Niech te Święta, tak wspaniałe, będą całe jakby z bajek, niechaj gwiazdka z nieba leci. niech Mikołaj tuli dzieci, biały puch niech z góry spada, niechaj piesek w nocy gada. niech choinka pachnie pięknie, no i radość będzie wszędzie!
Do zobaczenia w 2021 roku!!!
   
Wychowawcy świetlicy:
Alicja Dańczak
Wojciech Zubicki
Dorota Bochen
Joanna Woźniak
Marzena Kołodziej
 
Kochani !!! Witamy w tym tygodniu.
Temat tygodnia: JEST TAKI DZIEŃ….
Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia dla wielu trwają już od początku grudnia – stworzenie kalendarza adwentowego, pieczenie pierniczków na choinkę, pierwsze refleksje nad wyborem prezentów…
Często wynosimy z domów rodzinnych przekonanie, że przygotowania do Świąt muszą być drobiazgowe i angażujące – to wyjątkowy czas, zatem i przygotowania powinny być wyjątkowe. Jednak natłok przygotowań może sprawiać, że gubimy to, co jest najpiękniejsze w Świętach: radość, ciepło i magiczną atmosferę. Najlepsze, co możemy zrobić dla siebie i innych, to spędzić ten czas w rodzinnej atmosferze, umocnić łączące nas więzi – abyśmy  w rodzinnym gronie czuli się bezpiecznie i swobodnie. W dobrym przeżyciu Bożego Narodzenia pomaga świadome pielęgnowanie tradycyjnych zwyczajów i rytuałów świątecznych.
Wigilia
Dzień wigilijny bogaty jest w zwyczaje i przesądy, które, jak wierzono, posiadały magiczną moc. Zazwyczaj znajdują one swój rodowód w lokalnych, przedchrześcijańskich wierzeniach. Termin „wigilia” pochodzi od łac. „vigilia” i znaczy „czuwanie, nocne czuwanie”, czasownik „vigilo, vigilare” znaczy tyle, co „nie spać, spędzać noc na czuwaniu, być przezornym i ostrożnym, troskliwym, pilnować”.
Ludowy, przedchrześcijański rodowód wielu zwyczajów sprawia, że w sposobach obchodzenia Bożego Narodzenia mieszają się symbole religijne i pogańskie przesądy. Zarówno jedne, jak i drugie nadają tym Świętom szczególnego kolorytu i znaczenia, zaś wspólnie tworzą wyjątkową tradycję. Świadomość tego podwójnego pochodzenia polskich zwyczajów świątecznych pozwala lepiej zrozumieć ich symbolikę i znaczenie.
W ten dzień dokładamy szczególnych starań, aby okazywać sobie wzajemnie życzliwość, ufając, że pomoże nam to w podobnej atmosferze przetrwać kolejny rok. Przetrwał też przesąd, że jeśli w wigilijny poranek pierwszym gościem w domu będzie młody chłopiec, przyniesie to szczęśliwy rok. W mniejszym stopniu Polacy pielęgnują tradycję umieszczania w jednym uszku w barszczu grosika – ten, kto na niego trafił, miał zapewnione szczęście i bogactwo w nadchodzącym roku. Niektórzy z nas przechowują w portfelu łuski z wigilijnego karpia, które mają przynieść pomyślność.
Symbole i zwyczaje bożonarodzeniowe
 • Sianko pod obrusem– ten ten zwyczaj wywodzi się jeszcze z czasów pogańskich i ma związek z dawnym świętem agrarnym. Jak nakazuje tradycja, siano należy położyć pod obrusem. Symbolizuje to narodzenie Jezusa w ubóstwie. Z tym zadaniem bez problemu poradzi sobie małe dziecko – – pozwól mu wykonać tę symboliczną czynność, a starszakowi wyjaśnij jej znaczenie.
 • Pierwsza gwiazdka– tradycyjnie wieczerza wigilijna rozpoczyna się wraz z pierwszą gwiazdką na niebie. Jest to symboliczne nawiązanie do Gwiazdy Betlejemskiej, oznaczającej narodziny Jezusa, którą według Biblii na wschodniej stronie nieba ujrzeli Trzej Królowie. Zadanie wypatrzenia na niebie pierwszej gwiazdki powierz dzieciom.
 • Wspólna modlitwa– kolację wigilijną, w polskiej tradycji postną, rozpoczyna modlitwa i czytanie fragmentu Ewangelii wg św. Mateusza lub Łukasza, dotyczącego narodzin Jezusa.
 • Opłatek– przełamanie opłatka ze wszystkimi uczestnikami wieczerzy wigilijnej jest jej centralnym punktem. Gest ten symbolizuje wzajemne poświecenie się jednych dla drugich i chęć dzielenia się z bliskimi owocami swojej codziennej pracy. Dzielenie się opłatkiem ma w zamyśle zbliżać i łączyć ludzi. Dawniej opłatki były wypiekane na plebaniach, w klasztorach, i roznoszone po domach. Opłatek jest pozostałością, śladem eulogii starochrześcijańskich (chleba ofiarnego, który składano na ołtarzu w czasie przygotowania darów eucharystycznych). Zadbaj o to, by dziecko miało swój opłatek, którym zapewne niechętnie będzie się dzieliło – jednak dzięki temu poczuje, że w pełni uczestniczy w spotkaniu.
 • Dodatkowe nakrycie– na stole gospodyni ustawia dodatkowe nakrycie, jedno więcej niż jest uczestników wieczerzy. Jest ono symbolicznie przeznaczone dla niezapowiedzianego gościa. To także wyraz pamięci o naszych bliskich, którzy są nieobecni, którzy nie mogli dotrzeć na wieczerzę np. zza granicy. Puste nakrycie wyraża także pamięć o członku rodziny, który zmarł.
 • Świeca wigilijna– ten zwyczaj narodził się w Holandii. W wieczór wigilijny przed wejściem do każdego domu ustawiano płonący lampion, często bogato zdobiony, czasem zamiast niego ustawiano zwykłą świecę. Światło miało być znakiem zaproszenia do rodziny Marii i Józefa, aby Jezus narodził się w każdym domu. Oświecało więc drogę i zapraszało.
 • Szopka– zwyczaj ustawiania z figurek sceny Bożego Narodzenia zwanej „szopką”, lub chociaż samego żłobka z sianem i leżącą w nim figurką Dzieciątka, sięga XIII. wieku. Pozwala wyobrazić sobie miejsce narodzenia Jezusa.
 • Świeca bożonarodzeniowa– jest najbardziej wymownym symbolem przychodzącego do nas Jezusa, a zarazem znakiem świadectwa wiary chrześcijańskiej wobec dzieci, rodziców, krewnych, przyjaciół i wszystkich odwiedzających dom. Wiele rodzin przygotowuje na Święta świecę urodzinową w kolorze białym, złotym lub czerwonym, udekorowaną religijnymi symbolami bożonarodzeniowymi. Świeca jest symbolem Chrystusa jako Światłości świata.
 • Potrawy– w zależności od regionu i tradycji rodzinnych, zestaw wigilijnych potraw jest różny, ale zwyczajowo na stole powinny znaleźć się wszystkie płody ziemi, a potraw powinno być dwanaście. Spróbowanie każdej ma zapewnić szczęście przez cały rok. Najpopularniejsze polskie potrawy to czerwony barszczyk z uszkami, zupa grzybowa, karp (ryba) pod różnymi postaciami, kutia, pierogi z kapustą i grzybami, kulebiak, kompot z suszonych owoców. Pamiętaj, że nie wszystkie potrawy są odpowiednie dla dzieci (chociażby te przygotowane z grzybów) oraz kobiet w ciąży.
 • Choinka– jako „drzewo życia” jest symbolem chrześcijańskim – ubiera się ją w dniu, w którym wspominamy naszych pierwszych rodziców: Adama i Ewę. Przypomina ona ludziom naukę o upadku i odkupieniu rodzaju ludzkiego – Bóg przywraca człowiekowi drogę do drzewa życia, którą utracił, czyli dar nieśmiertelności. Natomiast składanie prezentów (darów) pod choinką, jest naśladowaniem dobroci.
 • Wspólne kolędowanie– radosne śpiewy, w które zaangażowani są wszyscy uczestnicy wieczerzy wigilijnej. Tradycja już niestety coraz rzadziej praktykowana, a szkoda, ponieważ świąteczne muzykowanie nie tylko wpływa na wzajemne relacje międzyludzkie, ale też pomaga rozwijać w sobie poczucie harmonii i wyrażać emocje.
Zachęcamy do obejrzenia filmu animowanego „Cicha noc : Opowieść o Bożym Narodzeniu”.
https://www.youtube.com/watch?v=OnE1sJd0ZZM
Proponujemy abyście wykonali własnoręcznie kartki świąteczne dla najbliższych J Poniżej propozycja wykonania: https://www.youtube.com/watch?v=vEKes4yv_pE
Czy jesteście zmęczeni siedzeniem przed komputerem? Podczas przerw proponujemy Wam zabawę z balonami!  Zaproście rodzeństwo, a nawet rodziców i bawcie się dobrze
https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=N-6OFCuqXyo&fbclid=IwAR1bCbCi2DuhkBNDqMKskpQ-uIatrZoUO6vrTqXmKymRnohYTYIJXsafH7w
Życzymy miłej zabawy!!!
#wirusomsieniedajemy#
Alicja Dańczak
Wojciech Zubicki
Dorota Bochen
Joanna Woźniak
Marzena Kołodziej
 
Witamy w poniedziałek!
W tym tygodniu naszym tematem będą: Choinkowe radości: utrwalenie wiadomości związanych ze świętami, rozbudzanie świątecznego nastroju.
Drogie Dzieci: Oczekiwanie na święta Bożego Narodzenia to piękny czas, pełen cudownego nastroju i pozytywnych emocji. Czas przed Bożym Narodzeniem to szczególny czas dla każdego z nas. Pojawiają się pierwsze pomysły na prezenty pod choinkę, a w myślach przypominamy sobie aromaty pysznych dań. Najważniejsze jednak, aby pamiętać, że święta to nie tylko prezenty i upominki, ale przede wszystkim spotkania z rodziną, składanie życzeń, a także kultywowanie polskich tradycji. Co roku uczniowie w szkolnej świetlicy wymieniali się informacjami na temat zwyczajów i tradycji obchodzonych świąt Bożego Narodzenia w ich domach. Wykonywali ozdoby bożonarodzeniowe np. mikołaje, papierowe gwiazdy, a także własnoręczne karty świąteczne dla rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły. Dzieci zdobiły piękną choinkę w świetlicowej sali, a karty z życzeniami były wręczane podczas wigilii. Dziś jest inaczej. Ten przedświąteczny czas spędzimy w domach na kwarantannie. Nie znaczy to jednak, że będzie smutnie i mniej zabawnie. Aby czas spędzony w domu był okazją do wspólnej radości ze zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia wychowawcy świetlicy przygotowali kilka propozycji wspólnych zabaw i innych aktywności związanych ze zbliżającymi się świętami.
Piękna jest radość w Święta, Ciepłe są myśli o bliskich,
Niech pokój, miłość i szczęście Otoczą dzisiaj nas wszystkich
Poniżej prezentujemy kilka wspólnych pomysłów na świąteczne dekoracje: https://www.youtube.com/watch?v=VAEnvvmjbbw https://www.youtube.com/watch?v=RduT3UlZRFc https://www.youtube.com/watch?v=4pk0goxMvsA https://www.youtube.com/watch?v=Th5sYU2_ye8 https://www.youtube.com/watch?v=eopfQmNY4II https://www.youtube.com/watch?v=7TEBNi0sI1c https://www.youtube.com/watch?v=-BqHpn668L0
https://www.youtube.com/watch?v=syXt9GEYrUY https://www.youtube.com/watch?v=av5IQpPu7wE Potrawy świąteczne:
Lista dań może się różnić w zależności od regionu i tradycji rodzinnej. Poniżej podajemy listę dań, które goszczą na stołach wigilijnych.
12 tradycyjnych potraw wigilijnych: Barszcz wigilijny z uszkami Zupa grzybowa Pierogi z kapustą i grzybami Kapusta z grochem lub z grzybami Karp smażony lub w galarecie Ryba po grecku Śledź w śmietanie lub oleju Kluski z makiem Makowiec Piernik staropolsku Kompot z suszu Kutia
Gry i zabawy sportowe oraz inne z rodzicami:
Granie w planszówki Wspólne oglądanie filmów Rodzinny aerobik Wspólne spacery Wspólne wycieczki rowerowe Wspólne gry w piłkę Mecz piłki nożnej Gra w tenisa stołowego Gra w klasy Zabawa ze skakanką Zawody biegowe Strzały do bramki z rzutu wolnego lub karnego Gra w palanta Skoki na lewej i prawej nodze oraz obunóż Spacer z elementami krótkiego biegu.
Życzymy wszystkim udanej i miłej zabawy w gronie rodziny i przyjaciół.
Pozdrawiamy:
Alicja Dańczak
Wojciech Zubicki
Dorota Bochen
Marzena Kołodziej
Joanna Woźniak
  
Kochani!!! Witamy w nowym tygodniu 🙂
Andrzejki to wieczór wróżb, przypadający na noc z 29 na 30 listopada w wigilię świętego Andrzeja.
Obrzędy andrzejkowe w naszym kraju mają bardzo długą tradycję, pierwsze wzmianki o nich pochodzą z szesnastego wieku! Geneza Andrzejek jest jeszcze starsza, wiąże się z początkami kultury chrześcijańskiej i kształtowaniem kalendarza liturgicznego.
Andrzejkowe tradycje związane są przekonaniem naszych przodków, że w tym okresie na ziemię wracają duchy, które mogą odsłonić przyszłość. Jednak według tradycji w ten wieczór wróżb swoje przeznaczenie mogły poznać tylko dziewczęta. Dlatego z zabaw wykluczano mężatki oraz mężczyzn.
Święty Andrzej, patron panien na wydaniu, miał im pomóc poznaniu przyszłego męża i określeniu daty zamążpójścia. Stąd wiele dawnych wróżb andrzejkowych dotyka właśnie tematyki matrymonialnej. Pomysłów na poznanie przyszłości było bardzo wiele. Według tradycji dziewczyna miała pościć cały dzień, a przed snem zjeść słonego śledzia. We śnie miał jej się ukazać jej przyszły wybranek. Dawnym obrzędem jest też tradycja ucinania w dzień św. Andrzeja gałązek wiśni, które następnie wstawiano do wody. Zakwitnięcie gałązki na Boże Narodzenie, oznaczało szybkie zamążpójście.
Wróżby andrzejkowe wykorzystywały też symbolikę przedmiotów: kwiat oznaczał staropanieństwo, obrączka – małżeństwo, różaniec -stan duchowny. Podczas wieczoru wróżb korzystano też z pomocy zwierząt. Według jednej z tradycji niezamężne dziewczęta przygotowywały przysmaki, które ustawiały przed sobą na talerzach, następnie wprowadzano psa. Najszybciej za mąż miała wyjść ta panna, której potrawę wybrało zwierzę. Jednak najpopularniejszym obrzędem andrzejkowym, który wykorzystujemy podczas wieczoru wróżb do dzisiaj, jest lanie wosku. Kiedyś używano do tego ołowiu lub cyny z ram kościelnych okien, co było symbolem trwałości związku.
Przelewanie przez otwór klucza oznaczało otwarcie bramy czasu. Obecnie to tylko wesoła zabawa polegająca na odgadywaniu kształtów cienia rzucanego przez zastygły wosk.
 Posłuchajcie co na temat zwyczajów andrzejkowych mają do powiedzenia dzieci
https://www.youtube.com/watch?v=2Cl_-qiK_ak&fbclid=IwAR2UKlXwYvMhmksfdKJXIWtE_ABvvgBxqgIJSSjogYCFaoh1j24_kuFu9nw
Mikołajki!!!
Poznanie legendy o św. Mikołaju.
Redagowanie listu do Mikołaja.
Oglądanie bajki i Mikołaju.
Kolaż –św. Mikołaj wśród nas.
Rysunek co chciałbym dostać w prezencie. Od św. Mikołaja?
Słuchanie piosenek o Mikołaju.
Gry i zabawy integracyjne.
Tradycje i zwyczaje wigilijne w domach uczniów- rozmowa.
Pogadanka skąd wziął się zwyczaj śpiewania kolęd?
Praca plastyczna – Mikołaj.
Wykonanie kartek świątecznych i ozdób choinkowych.
Świąteczny wystrój w świetlicy. Pomoc dzieciom w nauce.
Polecamy obejrzenie filmu animowanego o  prawdziwej historii św. Mikołaja.
https://www.youtube.com/watch?v=54yq7WSaTJs
Redagujemy list do Mikołaja!!!
Każde dziecko wie, że list do Mikołaja trzeba koniecznie napisać, bo jeśli się tego nie zrobi, Mikołaj może zapomnieć, że miał przyjść z prezentem.
My podpowiadamy Wam , jak napisać list do św. Mikołaja.
Co powinien zawierać list do Mikołaja?
Pamiętajcie, że nie ma się co rozpisywać, bo Mikołaj ma dużo listów do przeczytania. Lepiej konkretnie i rzeczowo przedstawić swoje prośby i zapewnić, że na prezenty się zasługuje.
Pamiętajcie też o ozdobieniu listu do Mikołaja rysunkiem lub wyklejanką – św. Mikołaj na pewno się ucieszy.
Jak udekorować kopertę z listem do Mikołaja?
Kiedy list do Mikołaja już będzie gotowy, warto udekorować nieco kopertę. Niech Mikołaj wie, że w napisanie tego listu włożony był bardzo duży wysiłek. Możecie przykleić na nią kolorowe gwiazdki, narysować choinki albo podobiznę samego Świętego Mikołaja. I gotowe!
Podajemy Wam wzory listów do Mikołaja z których możecie skorzystać 🙂
Wzór 1
Drogi Święty Mikołaju!
Mam na imię …, mam … lat i mieszkam razem z mamusią, tatusiem i…. w…. Przez cały rok starałam/em się być grzeczna/y, nie rozrabiać zbytnio i nie dokuczać rodzicom i rodzeństwu. Wiem, że nagradzasz grzeczne dzieci prezentami, więc bardzo Cię proszę o…
         
Wzór 2
Święty Mikołaju!
Wiem, że spełniasz marzenia grzecznych dzieci, a ja byłem/łam w tym roku grzeczna/y, dlatego bardzo Cię proszę, byś podarował mi…
Podpis
     
Życzymy miłej zabawy przy pisaniu Waszych listów. Pamiętajcie aby prosić o jedną lub dwie rzeczy, gdyż Mikołaj ma dużo dzieci do obdarowania prezentami.
Zachęcamy również do wykonania pracy plastycznej – św. Mikołaja . Instrukcję krok po kroku znajdziecie pod linkiem:
https://ekodziecko.com/swiety-mikolaj
A na koniec tygodnia proponujemy abyście się trochę poruszali.
 Rytmiczna lekcja w podskokach
https://www.youtube.com/watch?v=Zg7pCZOtMXo
 
Pozdrawiamy:
Alicja Dańczak
Wojciech Zubicki
Dorota Bochen
Marzena Kołodziej
Joanna Woźniak
      
Witamy w piątek !!!
Dziś przesyłamy Wam przepisy na masy plastyczne. Masy plastyczne domowego wyrobu są świetnym wytworem ludzkich rąk. Super zabawa, tani sposób wykonania, wspólnie spędzony czas. To prosta sprawa a daje tyle frajdy że z miłą chęcią do nich wrócimy.
 
MASA SOLNA – rzeczy, których potrzebujesz: * 1 szklanka mąki * 1 szklanka soli * 1/2 szklanki wody
Wsyp mąkę i sól do miski. Wymieszaj. Powoli dolewaj wodę, jednocześnie wyrabiając ciasto, aż masa uzyska gładką konsystencję. Masa solna jest gotowa, możesz teraz zrobić z niej różne cudeńka.
Wskazówki * Jeżeli chcesz zabarwić masę, najlepiej dodaj naturalne składniki, np. kakao, cynamon, kurkumę, paprykę itd. * Jeżeli doklejasz do siebie oddzielne elementy, posmaruj je odrobiną wody.
PIANKOLINA
Składniki:
* opakowanie pianki do golenia (standardowe opakowanie ma 200 ml),
* 1 kg mąki ziemniaczanej,
* barwniki spożywcze lub brokat,
* kilka kropel płynu do mycia naczyń lub żelu do mycia (opcjonalnie).
Przygotowanie:
Do dużej miski wyciśnij piankę, następnie dosyp mąkę ziemniaczaną i opcjonalnie dodaj płyn do naczyń lub żel do mycia. Wyrobioną masę podziel na kilka mniejszych części i do każdej z nich dodaj kilka kropel barwnika. Można też dosypać brokat. Kiedy piankolina uzyska jednolitą konsystencję, jest gotowa do zabawy.
 
KULE KĄPIELOWE
Do zrobienia 5 dużych kul  potrzebujemy:
*1 kubek sody
*1/2 kubka kwasku cytrynowego mieszamy w misce 2 łyżki oliwy z oliwek
* kilka kropel zapachu np. waniliowego,  barwnik

LE KĄPIELOWE

Musi powstać konsystencja mokrego piasku. Dajemy do foremek silikonowych.       Schnie ok. 5h
MASA PORCELANOWA
Składniki: *300 ml kleju wikol,
*300 ml mąki ziemniaczanej,
*2 łyżki oliwy lub oleju,
*2 łyżki soku z cytryny
Przepis na masę porcelanową jest bardzo prosty – wszystkie składniki należy ze sobą wymieszać, a następnie wyrobić rękami (tak, jak ciasto). Nie musisz martwić się o klej – jest całkowicie zmywalny, dlatego bez problemu usuniesz go z naczynia, jak i ze skóry. Masę należy wyrabiać do uzyskania jednolitej konsystencji pozbawionej grudek. Następnie, rozwałkuj ją i… zacznij zabawę! Z masą porcelanową należy pracować sprawnie, ponieważ klej wikol schnie stosunkowo szybko. Ile schnie wikol? Zwykle przez około 3 godziny. Gotowe ozdoby i figurki z zimnej porcelany należy odstawić właśnie na ten czas. Po jego upływie śmiało można ich używać.
           
Życzymy miłej zabawy!!!
Alicja Dańczak
Wojciech Zubicki
Dorota Bochen
Marzena Kołodziej
Joanna Woźniak
 
Witamy w czwartek!!!
Dziś puzzle dla zaawansowanych 😊 Kto da radę??
Źródło: Źródło: jigsawplanet
https://www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=3b304d7294b3
  
A jak już macie dość siedzenia przy komputerze, proponujemy poruszać się trochę w takt superowego tańca-wygibańca. Tańczcie i ćwiczcie!!!
TANIEC ZYGZAK – WYGIBASY TV – piosenki dla dzieci – piosenka dla dzieci, dziecięce hity! – YouTube
#wirusomsieniedajemy#
Alicja Dańczak
Dorota Bochen
Marzena Kołodziej
Joanna Woźniak
Wojciech Zubicki
    
Witamy w środę!!!
25 listopada przypada Światowy Dzień Pluszowego Misia. Jak to się stało, że pluszowy miś doczekał się takiego święta? To teraz trochę historii:
25.11. 1902r. prezydent USA Teodor Roosevelt wybrał się z przyjaciółmi na polowanie, w czasie którego postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent nakazał opatrzeć i uwolnić zwierzątko. Wydarzenie to zostało zilustrowane w lokalnej gazecie. Potem jeden z producentów zabawek i właściciel sklepu w Nowym Jorku stworzył pluszową zabawkę dla dzieci w formie misia, którą nazwał Teddy Bear, nawiązując do imienia prezydenta. To tyle historii
Ta wyjątkowa zabawka od blisko 120 lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród najmłodszych, a w 2002 roku pluszowy miś doczekał się własnego święta. Najbardziej znanym misiem jest Kubuś Puchatek – o bardzo małym rozumku, inne to: Paddington, Miś Uszatek, Coralgol, Miś z okienka, Gumisie. Kto z nas nie ma lub nie miał w dzieciństwie misia przytulaska, pocieszyciela i przyjaciela?
Jeżeli macie Swojego ulubionego misia, możecie pochwalić się nim dołączając zdjęcie na profilu Facebooka.
 
#wirusimsieniedajemy#
Alicja Dańczak
Wojciech Zubicki
Witamy we wtorek !!!
Każdy kto ma prawa, ma też obowiązki
       
               
UCZEŃ MA PRAWO DO:
 • Informacji na temat swoich praw, procedur odwołania się oraz instytucji, do których można zwrócić się w przypadku nieprzestrzegania praw,
 • Otrzymywania informacji o podejmowanych w jego sprawie decyzji,
 • Zapoznawania się z programem nauczania z poszczególnych przedmiotów , jego treścią, celami i stawianymi wymaganiami,
 • Jawnej znajomości kryteriów oceniania,
 • Jawnej i umotywowanej oceny postępów w nauce i zachowaniu,
 • Informacji na temat życia szkolnego,
 • Otrzymywania w toku edukacji informacji z różnych źródeł, bezpłatnej nauki,
 • Swobody wyrażania myśli, przekonań, w szczególności dotyczących życia szkoły, a także światopoglądowych i religijnych – jeśli nie narusza tym dobra innych osób,
 • Równego traktowania niezależnie od wyznawanej religii i światopoglądu,
 • Ochrony przed wszelkimi formami przemocy fizycznej bądź psychicznej oraz ochrony i poszanowania jego godności i nietykalności osobistej,
 • Dochodzenia swoich praw zgodnie z ustalonymi w szkole procedurami.
           
                              
UCZEŃ MA OBOWIĄZEK:
 • Uczęszczać na zajęcia edukacyjne, należycie przygotowywać się oraz aktywnie w nich uczestniczyć, a także nie zakłócać ich przebiegu przez niewłaściwe zachowanie,
 • Uzupełniać braki wynikające z absencji, prowadzić starannie zeszyt i wykonywać prace domowe zgodnie z wymogami nauczyciela przedmiotu,
 • Nosić schludny strój uczniowski,
 • Godnie reprezentować szkołę,
 • Odnosić się z szacunkiem do nauczycieli i innych pracowników szkoły,
 • Kulturalnego zachowania – wypowiadania się kulturalnym językiem bez wulgaryzmów,
 • Szanowania sprzętu szkolnego oraz wyposażenia klas i innych pomieszczeń. Za wyrządzoną szkodę odpowiada materialnie uczeń, który ją wyrządził lub grupa uczniów przebywająca w miejscu jej dokonania.
 • Pilnować własne mienie, przedmioty wartościowe i pieniądze przynoszone do szkoły. Szkoła nie ponosi odpowiedzialności materialnej za skradzione lub zniszczone (przynoszone przez ucznia do szkoły czy pozostawione bez nadzoru) przedmioty wartościowe (w tym telefony komórkowe, urządzenia elektroniczne, zegarki …) i pieniądze.
 • Wyłączać telefon komórkowy i inne urządzenia elektroniczne na czas zajęć edukacyjnych,
 • Chronić własne życie i zdrowie, przestrzegać zasad higieny,
 • Poinformowania nauczyciela lub innego pracownika szkoły o sytuacjach zagrażających bezpieczeństwu uczniów,
 • Starać się o uzyskanie jak najwyższej oceny własnego zachowania,
 • Przestrzegać postanowień STATUTU szkoły, ogólnie obowiązujących przepisów prawa oraz regulaminów pomieszczeń szkolnych wynikających ze specyfiki ich przeznaczenia (pracownie, świetlica, biblioteka, szatnia, zajęcia wychowania fizycznego…,
 • Przestrzegać zarządzeń Dyrektora.
#wirusimsieniedajemy#
Alicja Dańczak
Wojciech Zubicki
  
Witamy w poniedziałek !!!
Za oknem jesień Na obrazku przedstawionym poniżej również Spróbujcie ułożyć puzzle przedstawiające tę piękną porę roku
Źródło: jigsawplanet
https://www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=3402168b4f6a
Również ten jesienny dzień chcemy Wam umilić jesienną piosenką!!!
Źródło: youtube
https://www.youtube.com/watch?v=hT694GnggUw
 
#wirusomsieniedajemy#
Alicja Dańczak
Wojciech Zubicki
Witamy w piątek !!!
Dziś 20 listopada obchodzimy – Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka.
Obchody tego dnia, mają być impulsem do podejmowania aktywności w zakresie upowszechniania praw dziecka, zarówno wśród najmłodszych obywateli jak i dorosłych. Szczególną uwagę poświęca się informowaniu dzieci i młodzieży, o tym jakie prawa im przysługują oraz do kogo mogą się zwrócić jeśli są łamane. Podkreśla się także ogromną rolę dorosłych, którzy powinni stać na straży tych praw, respektować je i podejmować działania mające na celu ich ochronę.

Życzymy spokojnego i miłego weekendu.
#wirusomsieniedajemy#
Alicja Dańczak Wojciech  Zubicki
    
Witamy w środę!!!
Jak dbać o zdrowie – 10 konkretnych zaleceń
 1. Jedz regularnie 5 posiłków, pamiętaj o częstym piciu wody oraz myj zęby po jedzeniu. Najzdrowiej jest mieć posiłki w odstępach 3-4 godzinnych – ale bez przekąsek pomiędzy nimi (warto wtedy pić wodę!). Taki rytm zapewnia optymalny metabolizm, który sprzyja dobrej sprawności umysłowej i fizycznej.
 2. Jedz różnorodne warzywa i owoce jak najczęściej i w jak największej ilości, najlepiej w formie surowej lub minimalnie przetworzonej. Warzywa i owoce są bogatym źródłem wielu ważnych witamin i składników mineralnych (m.in. witaminy C), a także błonnika oraz naturalnych przeciwutleniaczy (tzw. antyoksydantów), które neutralizują szkodliwe wolne rodniki.
 3. Jedz produkty zbożowe, zwłaszcza pełnoziarniste, do których zaliczamy m.in. mąkę i pieczywo razowe, kasze, ryż brązowy, płatki zbożowe. Produkty te są bogatym źródłem węglowodanów złożonych, zapewniających organizmowi energię, a także witamin z grupy B, błonnika i wielu istotnych składników mineralnych (m.in. żelaza i magnezu).
 4. Pij co najmniej 3-4 szklanki mleka dziennie. Ale jeśli go nie lubisz, możesz je zastąpić jogurtem naturalnym, kefirem i – częściowo – serem. Produkty mleczne są najlepszym źródłem dobrze przyswajalnego wapnia, który jest niezbędny do budowy kości i zębów.
 5. Jedz chude mięso, ryby, jaja, nasiona roślin strączkowych oraz wybieraj tłuszcze roślinne zamiast zwierzęcych. Produkty z tej grupy są źródłem szczególnie ważnego w okresie wzrostu i rozwoju pełnowartościowego białka, a także żelaza.
 6. Zrezygnuj ze słodkich napojów (np. oranżad i napojów owocowych) oraz słodyczy (zastępuj je owocami i orzechami). Jedzenie słodyczy sprzyja m.in. powstawaniu nadwagi i otyłości, ale także próchnicy zębów. A co z sokami owocowymi, które zawierają wyłącznie naturalnie występujące w nich cukry? Według najnowszych zaleceń, dzieci w wieku 4-6 lat mogą spożywać ich nie więcej niż 170 ml dziennie (około pół szklanki), a dzieci od 7 roku życia do 230 ml, czyli co najwyżej szklankę soku owocowego dziennie.
 7. Nie dosalaj potraw, nie jedz słonych przekąsek i produktów typu fast-food. Nadmierne spożycie soli sprzyja rozwojowi wielu chorób przewlekłych, w tym także otyłości.
 8. Bądź codziennie aktywny fizycznie (co najmniej godzinę dziennie), ograniczaj oglądanie telewizji, korzystanie z komputera i innych urządzeń elektronicznych do 2 godzin na dobę. Regularne ćwiczenia pomagają zwiększyć tkankę mięśniową i mineralizację kości, a jednocześnie zmniejszają tkankę tłuszczową. Codzienna aktywność fizyczna poprawia też sprawność umysłową oraz pomaga w uzyskaniu atrakcyjnego wyglądu.
 9. Wysypiaj się, aby twój mózg mógł wypocząć. Niedobór snu powoduje nie tylko problemy z koncentracją, ale także zwiększa ryzyko otyłości. Dzieci od 6 do 12 lat powinny spać co najmniej 10 godzin na dobę.
 10. Sprawdzaj regularnie wysokość i masę ciała. Te proste pomiary pozwalają na wczesne wykrycie niedowagi, nadwagi i otyłości, a także różnego rodzaju zaburzeń rozwojowych u dzieci i młodzieży.
     
Zachęcamy do obejrzenia filmiku:
https://www.youtube.com/watch?v=ltr6xhuHvO4
#wirusomsieniedajemy#
Alicja Dańczak
Wojciech Zubicki
Witamy we wtorek !!!
 
17 listopada – Dzień Czarnego Kota
17 listopada obchodzony jest na całym świecie jako Dzień Czarnego Kota. To chyba nie przypadek, że świętuje właśnie czarny kot, że tylko to jedno umaszczenie doczekało się odrębnego święta. Czerń, kolor magii, przesądów i tajemnicy.
Zachęcamy do wysłuchania ciekawostek  i piosenki o czarnych kotach.
https://www.youtube.com/watch?v=7P0WIdfotgg
https://www.youtube.com/watch?v=TH-mOaJVquo
Jeżeli ktoś z Was ma czarnego kota zachęcamy do pochwalenia się zdjęciem w komentarzu pod postem na Facebooku .
#wirusomsieniedajemy#
Alicja Dańczak
Wojciech Zubicki
     
Witajcie po weekendzie!!!
„Każdy ma jakiegoś bzika, każdy jakieś hobby ma”
Hobby – zamiłowanie do czegoś, czynność wykonywana dla relaksu w czasie wolnym od obowiązków. Może łączyć się ze zdobywaniem wiedzy w danej dziedzinie, doskonaleniem swoich umiejętności w pewnym określonym zakresie. Głównym celem pozostaje jednak przyjemność płynąca z uprawiania hobby.
Zachęcamy do rozwiązania zagadek J
 1. Jeśli z czystej przyjemności robisz obiad lub śniadanie, na pewno dużo radości sprawia ci…
 2. Kiedy lubisz sadzić kwiaty, pielęgnować ich rabaty, opiekować się trawnikiem jesteś świetnym…
 3. Jeśli lubisz stukać młotem, żeby coś zbudować potem, możesz rzec, że niesłychanie cieszy cię…
 4. Czas miło płynie, kiedy z głośnika twa ulubiona leci…
 5. Pięknych wzorów wyszywanie to inaczej…
 6. Czy to pląsy, czy łamańce ruch do rytmu to są…
Odpowiedzi możecie udzielić pod postem na Facebooku.
A Wy jakie macie hobby? Podzielcie się z nami koniecznie 🙂
#wirusomsieniedajemy#
Alicja Dańczak
Wojciech Zubicki