Włóczykije z klasy I „a” i  I  „b” o wizycie w Mosznej i Fabryce Robotów

 
Dzień dobry, to my Włóczykije z klasy I „A” i  I „B” Gminnego Zespołu Szkół w Skarbimierzu – Osiedle. To już nasza 6 wycieczka w tym roku szkolnym.
Tym razem 23.02. 2022 r. nasze wychowawczynie : Jolanta Letkiewicz i  Iwona Skrobich oraz nauczyciele wspomagający p. Alicja Mielnik i p. Marzena Piotrowska zabrały nas do miejsca, gdzie mogliśmy podziwiać Perłę Opolszczyzny, jakim niewątpliwie jest zamek w Mosznej. Zamek za sprawą swojego bajkowego wyglądu od wielu lat rozbudza wyobraźnię nie tylko dorosłych ale także nas dzieciSłynący z 99 wież i 365 pomieszczeń Zamek w Mosznej przyciąga obecnie turystów z Polski i całego świata swą bajkową architekturą oraz rozległym, przepięknym parkiem. Główną siedzibę rodową Tiele-Wincklerów można dziś nie tylko zwiedzić, ale także w niej zamieszkać. Spotkaliśmy tam uczestników zimowiska, którzy mieszkali w pałacowych komnatach. Dowiedzieliśmy się, że w przeszłości zamek Tiele-Wincklerów odwiedził m.in. ostatni cesarz Niemiec i król Prus Wilhelm II Hohenzollern oraz wielu innych znamienitych gości. Dziś zamek jest jedną z największych  i najpiękniejszych atrakcji w naszym województwie również za sprawą niesamowitej historii. My w zamku wzięliśmy udział w warsztatach w „Szkole Magii”. Zwiedziliśmy zamek od piwnic, aż po dach oprowadzani przez przebrane panie przewodniczki. Widzieliśmy niesamowite stare, zabytkowe meble, zdjęcia, obrazy, bibliotekę oraz inne pomieszczenia gdzie mieszkali właściciele tej wspaniałej rezydencji. Odgadywaliśmy zagadki, poszukiwaliśmy ukrytych informacji o właścicielach zamku. Obecnie główne wejście zamku jest w remoncie, ale już widać jak wspaniale będzie wyglądał  zamek po renowacji. Oprócz wizyty w zamku mieliśmy również zaplanowane, odwiedziny w Fabryce Robotów czyli Muzeum rzeźb ze złomu.
Założycielem i twórcą wszystkich znajdujących się tam eksponatów jest pan Sebastian Kucharski. Ten niesamowity człowiek wszystkie dzieła zbudował własnoręcznie, dzięki swojej pasji i fascynacji filmami fantasy  oraz fantastycznej  kreatywności. Głównym materiałem z jakiego powstają te niezwykłe dzieła jest… złom samochodowy. Niektóre z rzeźb ważą nawet  700-800kg i mierzą ponad 3,5 m wysokości. Kolekcja powstawała kilkanaście lat i naprawdę warto ją zobaczyć!
To była niesamowita wycieczka, odwiedziliśmy miejsca, o których długo nie zapomnimy, a na pewno do nich wrócimy w przyszłości.
Pozdrawiamy serdecznie
Włóczykije z klasy I „a” i  I  „b” wraz z wychowawcami
I.S