ZAPAL SIĘ NA NIEBIESKO – 2 KWIETNIA 2020 – Światowy Dzień Świadomości Autyzmu 2020

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu 2020
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu to święto obchodzone corocznie 2 kwietnia na całym świecie. Dzień ten został ustanowiony w roku 2007 przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu podnoszenia świadomości społecznej i propagowania wiedzy na temat tego zaburzenia.
2 kwietnia mamy okazję solidaryzować się z osobami z autyzmem. Choć w tym roku, z uwagi na sytuację epidemiologiczną w naszym kraju i w trosce o nasze wspólne bezpieczeństwo happeningi, marsze i inne przewidziane na ten dzień imprezy nie odbędą się, to jednak każdy w zaciszu swojego domu może indywidualnie włączyć się do akcji: oświetlić budynek na niebiesko, dodać niebieski kolor do ubrania, propagować akcję w Internecie (np. na Facebooku), a także wesprzeć finansowo organizacje działające na rzecz osób z autyzmem (np. przekazując im 1% podatku lub darowiznę). Postarajmy się choć w tym jednym dniu poznać i zrozumieć osoby z autyzmem.
Czym jest Autyzm?
Autyzm to odmienny od typowego sposób rozwoju człowieka, objawiający się różnicami w sposobie komunikacji, nawiązywania relacji, wyrażania emocji, uczenia się oraz różnorodnym schematem zachowań. Każda osoba jest indywidualnością, nie ma dwóch takich samych osób z autyzmem.
Autyzm towarzyszy osobie przez całe życie, jednak dzięki odpowiedniej opiece i właściwie dobranej terapii można w znaczącym stopniu poprawić jej funkcjonowanie. Im wcześniejsza diagnoza i idąca za nią indywidualna terapia, tym większa szansa na poprawienie jakości życia osób z autyzmem i ich rodzin.
Autyzm daje zmysłom błędne wskazówki, dlatego osoby ze spektrum inaczej odbierają światło, obrazy i dźwięki, odmiennie odczuwają dotyk, zapach, smak czy ból. Czasem kropla deszczu potrafi wywołać panikę, a podmuch wiatru sprawia… fizyczny ból. Często funkcjonują jakby we własnym świecie, „za niewidzialną szybą” – żyją wśród rówieśników, ale tak naprawdę obok nich. Nie włączają się do rozmowy ani zabawy, nie nawiązują kontaktu wzrokowego. Szybko się zniechęcają, nie poddając się regułom gry, chcą zrobić coś
po swojemu, a gdy tego nie mogą – wpadają w niekontrolowaną złość lub agresję. Dlaczego? Ponieważ nie rozumieją reguł życia społecznego w sposób naturalny, a muszą się ich nauczyć. Co więcej – mają trudności z odczytywaniem emocji, rozumieniem ich przyczyn oraz intencji czyichś działań. ( Źródło: : https://www.polskananiebiesko.pl/ ) Dowiedz się więcej o autyzmie, zajrzyj do źródła: https://www.polskananiebiesko.pl/ , https://synapsis.org.pl/autyzm/czym-jest-autyzm/definicja-autyzmu/ , http://www.poradnikautystyczny.pl/
Opracowała: Kamila Dziembowska